تبلیغات
تواضع بی جا آخرین حد تكبر است - مردان افسانه ای جام جهانی
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

مردان افسانه ای جام جهانی

مردان افسانه ای جام جهانی

1- دیه گو مارادونا

ظاهر یک بازیکن نمونه را ندارد. کوتاه و خپله است. اما وقتی بازی می کرد سر و شکلش طوری بود که گویی او تنها بازیکن واقعی میدان است.

گاهی واقعا هم همین طور بود. خیلی ها با اصرار می گویند که او در سال 1986 جام جهانی را یک تنه برد. ده بازیکن دیگر مثل گروه همسرایانی بودند که آواز او را همراهی می کردند.

او در سال 1960 در حومه بوئنوس آیرس به دنیا آمد و فوتبال را از 9 سالگی با تیم آرجنتینوس جونیورز شروع کرد و از 16 سالگی به فوتبال حرفه ای روی آورد و در تیم ملی جوانان آرژانتین جای گرفت.

چهار ماه بعد او به تیم بزرگسالان دعوت شد. با این حال سزار لوئیس منتوتی او را در تیم آرژانتین برای جام جهانی 1978 جای نداد. در آن سال آرژانتین که میزبان مسابقات بود برای نخستین بار به جام جهانی دست یافت.

ماردونا سال بعد همراه با تیم جوانان آرژانتین در مسابقات جهانی که در ژاپن برگزار می شد به قهرمانی دست یافت.

بازی اش در جام جهانی 1982 کمرنگ بود اما در سال 1986 او جایگاه واقعی خود را پیدا کرد. در همان دوران او در باشگاه بوکا جونیورز آرژانتین و همین طور در تیم ناپل ایتالیا درخشید و هفت سال برای ناپل بازی کرد.

آیا می دانستید؟

سابقه فوتبال او با مشکل مواد مخدر آلوده شد و او از سال 1994 بعد از آنکه نتیجه آزمایشش در جام جهانی آمریکا مثبت از آب درآمد، از بازی در جام جهانی محروم شد.

مارادونا سرانجام فوتبال حرفه ای را در سال 2001 کنارگذاشت.

2- پله

سلطان پله. در دنیای فوتبال این دو کلمه برای اینکه بدانیم از چه کسی حرف می زنیم کافی است: ادسون آرانتس دو ناسیمنتو معروف به پله.

پله که در سال 1940 به دنیا آمده، از زمان بازی درخشانش در جام جهانی 1958 در سوئد – در سن هفده سالگی – تا بازنشستگی اش در سال 1977 همیشه به عنوان نابغه زمین فوتبال مطرح بوده است.

رکورد او که 1281 گل در 1363 بازی و 92 بار بازی در تیم ملی برزیل است هنوز پابرجاست.

انتخابش به عنوان بازیکن برزیلی بهترین تیم همه زمانها در سال 1970 نقطه اوج دوران فعالیتش بود. در آن زمان او 30 ساله بود.

اولین بازی اش را پانزده سال پیش از آن در سپتامبر 1956 در تیم سانتوس و در برابر تیم کورینتیاس کرد. عملکردش در تمام سالهای پس از آن باعث شد تا همراه تیم ملی در سال 1958 به سوئد برود و برای نخستین بار جام جهانی را به خانه ببرد.

با این حال او باید سیزده سال دیگر هم صبر می کرد تا به افتخارات بیشتری در مسابقات جام دست پیدا کند. هم در شیلی 1962 و هم در انگلستان 1966 پله بخاطر آسیب دیدگی بازیها را از جایگاه تماشاگران دید.

آیا می دانستید؟

او در سال 1974 بازنشسته شد اما یک سال بعد به میدان برگشت تا در تیم کاسموس آمریکا بازی کند. سرانجام پله خود را در سال 1977 بازنشسته کرد.

3- یوهان کرایف

فوتبال هلند با انقلابی که در تیم آژاکس آمستردام صورت گرفت به روی نقشه فوتبال آمد. آتش این انقلاب را مهاجم این تیم یوهان کرایف شعله ور کرد.

او در سال 1947 در محلی بسیار نزدیک به استادیوم آژاکس به دنیا آمد و در ده سالگی به تیم نوجوانان آن باشگاه پیوست. در 17 سالگی اولین بازی اش را در تیم دسته یک آژاکس کرد و در همان بازی هم یک گل زد.

کرایف در سال 1966 به تیم ملی هلند راه یافت و در سال 1971 اولین جایزه از سه جایزه فوتبالیست سال اروپا را برد. در سال 1973 با بارسلون قرارداد امضا کرد و یک سال بعد در رساندن هلند به فینال جام جهانی نقش مهمی بازی کرد.

علیرغم شکست دو بر یک در برابر آلمان، فوتبال بی نقص تیم هلند توجه جهانیان را جلب کرد و کرایف بعنوان نیروی محرکه این سبک خاص از بازی فوتبال شناخته شد.

کرایف فوتبال حرفه ای را با تیم آزول/گرانا آغاز کرد و در سال 1984 با تیم فاینورد روتردام به پایان برد.

آیا می دانستید؟

او بعد ها بعنوان مربی به تیم آژاکس برگشت و آن تیم را به فینال "رکوپا"ی 1987 رساند. وقتی قراردادش با آژاکس تمام شد نتوانست در برابر پیشنهاد بارسلون مقاومت کند. مربیگری آنها را به عهده گرفت و در سال 1992 غولهای کاتالان را به نخستین جام اروپایی شان رساند.

4- لو یاشین

لو یاشین دروازه بان دلاور روس در طول دوران فعالیتش مقام دروازه بانی را به اوج تازه ای رساند.

او در سال 1929 به دنیا آمد و در 13 سالگی، هنگامی که در مسکو کارگر کارخانه بود به تمرین با تیم دینامو مسکو پرداخت و این تنها باشگاهی شد که او در عمرش عضو آن بود و 22 فصل پیاپی در آن بازی کرد.

یک بار زمانی که از اینکه همیشه بازیکن ذخیره آلکسی کومیچ باشد خسته شد؛ تصیم گرفت به ورزش هاکی روی یخ روی بیاورد. اما این اتفاق نیفتاد و در عوض او بخاطر نجات دروازه در هر بازی تیم، لقب پلنگ سیاه و عنکبوت سیاه گرفت.

او اولین دروازه بانی بود که منطقه پنالتی را از آن خود کرد و روحیه ورزشکارانه اش را با شجاعت لازم برای اینکه روی پای مهاجمان شیرجه برود درهم آمیخت.

این دروازه بان روسی که در سالهای 1958، 1962 و 1966 دروازه بان(شوروی سابق) بود، پیش از هربازی مهم یک جرعه مردافکن بالا می انداخت و با کشیدن یک سیگار برای طول بازی نفس چاق می کرد!

آیا می دانستید؟

یاشین 150 پنالتی را گرفت و در 270 بازی گل نخورد. هیچیک از این رکوردها را هنوز دروازه بان دیگری نشکسته است.

او در سال 1963 بازیکن سال اروپا شد و تنها دروازه بانی بود که به این افتحار دست یافت. یاشین در 20 ماه مارس 1990 به علت مشکلات بعد از یک عمل جراحی درگذشت.

5- فرنس پوشکاش

در سال 1953 فرنس پوشکاش را "مرد چاق کوچک" توصیف می کردند. اما در همان ایام او یکی از بهترین فوتبالیستهای اروپا بود.

با 83 گل در 84 بازی با پیراهن تیم ملی مجارستان، او رکوردی به جا گذاشته که قابل شکستن نیست.

او که در سال 1927 به دنیا آمده در دهه 1950 تیم کشورش را به اوج دنیای فوتبال رساند.

این سانترفوروارد مجار، چپ پا بود اما ضربه های سرش خوب نبود. با این حال می توانست هر توپی را با ضربه مهلک پای چپش به درون دروازه بفرستد.

دو واقعه بر فعالیت پوشکاش اثر گذاشت: شکست تیمش از سوئیس در سال 1954 و فرارش به وین پس از قیام 1956 مجارستان. در آن زمان او پس از 18 ماه محرومیت، سرانجام به تیم رئال مادرید پیوست.

در آن تیم او به فرم سابق خود بازگشت و با ستاره دیگری به نام آلفردو دی استفانو تیم را قهرمان اروپا کرد.

او با 35 گل در 39 بازی اروپایی به اوجی دست نیافتنی رسید.

اسپانیا را بعنوان میهن تازه اش انتخاب کرد و چهار بار از جمله در جام جهانی 1962 به دفاع از آن پرداخت. او تا سال 1966یک سال پیش از بازنشستگی در تیم ملی اسپانیا حضور داشت.

آیا می دانستید؟

در سال 1993 پوشکاش به مجارستان برگشت و اگرچه مجارها به جام جهانی 1994 در آمریکا راه پیدا نکردند، او موقعیتش را بعنوان یک قهرمان ملی بازیافت.

6- فرانتس بکن بائر

بکن بائر که برنده جام جهانی است امروز هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی که دو بار به این افتخار دست یافته، نماد فوتبال آلمان به شمار می آید.

او در 11 سپتامبر 1945 در مونیخ به دنیا آمده و از 9 سالگی در تیم دسته نوجوانان اس سی مونیح 6 بازی کرده است. در سال 1958 به تیم بایرن مونیخ پیوست.

اولین بار در سال 1965 در تیم ملی آلمان بازی کرد و سه بار در سالهای 1966(نایب قهرمان)، 1970 (سوم) و 1974(قهرمان) همراه آن به جام جهانی رفت.

بکن بائر بخاطر پایه گذاری مفهوم دفاع آزاد در یادها خواهد ماند. او حملات را از همانجا سازماندهی می کرد و خود را به زمین حریف می رساند.

بکن بائر در سال 1977 در حالیکه کاپیتان تیم آلمان بود، بایرن را ترک کرد و با دستمزد بیشتری به تیم کاسموس نیویورک پیوست. در سال 1982 بار دیگر به بوندس لیگا برگشت. مدتی مدافع هامبورگ بود و بالاخره در سال 1983 بازنشسته شد و باز به نیویورک برگشت.

او در جام جهانی مکریک در سال 1986 مربی آلمان بود. تیمش به فینال رسید اما با نتیجه 2 بر 3 از آرژانتین شکست خورد. بکن بائر انتقامش را در سال 1990 با شکست دادن آرژانتین با نتیجه یک بر صفر گرفت.

آیا می دانستید؟

بکن بائر به ریاست باشگاه بایرن مونیخ رسید و در سال 1998 معاون فدراسیون فوتبال آلمان هم شد. در همین مفام بود که آلمان را میزبان جام جهانی 2006 کردنوشته شده توسط :آرش
سه شنبه 16 خرداد 1385-04:06 ق.ظ
نظرات() 

foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 08:53 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, but before
end I am reading this wonderful paragraph to improve my knowledge.
http://willenegrabner.hatenablog.com/
چهارشنبه 18 مرداد 1396 11:21 ق.ظ
I was suggested this website by means of my cousin. I am
now not certain whether this submit is written by means of him as nobody
else realize such distinctive about my difficulty. You are amazing!
Thanks!
pastyclucas.soup.io
شنبه 14 مرداد 1396 03:16 ب.ظ
Hey there! I just wanted to ask if you ever have any
problems with hackers? My last blog (wordpress) was
hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back
up. Do you have any methods to prevent hackers?
https://artiesheward.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 06:29 ق.ظ
I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know
such detailed about my trouble. You are amazing!

Thanks!
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 09:54 ق.ظ
Pretty component of content. I just stumbled upon your
site and in accession capital to claim that I
acquire in fact loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing
for your feeds or even I fulfillment you get entry to constantly fast.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 02:12 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your blog.

You have some really good articles and I feel I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd
really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر