تبلیغات
تواضع بی جا آخرین حد تكبر است - تاثیر بحران مالى جهان بر فوتبال
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

تاثیر بحران مالى جهان بر فوتبال

تاثیر بحران مالى جهان بر فوتبال

پیراهن تیم های فوتبال

کاهش قدرت اقتصادی طرفداران فوتبال بر آینده این ورزش تاثیر خواهد گذاشت

با رشد فوتبال به عنوان یك صنعت در دهه‌هاى اخیر و سرمایه‌گذارى‌هاى هنگفت در بازار بزرگ این ورزش، باشگاه‌ها نیز همانند سایر بنگاه‌هاى تجارى، در معرض همان تلاطم‌هاى بازار‌هاى مالى جهان قرار مى‌گیرند. بحران مالى اخیر جهان نیز در برابر فوتبال، به خصوص در كشورهاى پیشرو، استثنا قائل نخواهد شد.

به گفته كارشناسان اقتصادى بحران مالى مى‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر فوتبال اثر بگذارد.

تاثیر مستقیم موقعى ممكن است كه باشگاه از بازار سرمایه پول قرض گرفته باشد، به عنوان مثال دریافت وام براى سرمایه‌گذارى در زیرساخت‌ها مانند استادیوم.

با توجه به بحران فعلى، این كار ممكن است دشوارتر شود، یا با یك نرخ بهره بالاتر صورت گیرد؛ مشكلى كه كشور آفریقاى جنوبى، میزبان جام جهانى ۲۰۱۰ نیز با آن مواجه است.

به گفته دنى جردن رییس كمیته برگزارى جام جهانى ۲۰۱۰، به دنبال بحران مالى جهان، تامین مالى پروژه‌هاى ساخت و ساز و اقدامات زیربنایى حالا "بزرگ‌ترین چالش" پیش روى آنهاست. به گفته هورست اشمیت، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال آلمان و مشاور ویژه فیفا در جام جهانى ۲۰۱۰، افزایش قیمت آهن و سیمان مى‌تواند براى این پروژه‌ها در آفریقاى جنوبى دردسرساز شود و باید سیستم‌هاى نظارتى و اقدامات كنترل‌كننده‌اى در نظر گرفته‌ شوند.

شكل دیگر تاثیر مستقیم ركود اقتصادى، مى‌تواند خود را در كاهش درآمدها از محل فروش حق پخش تلویزیونى نشان دهد.

هواداران فقیرتر، فوتبال ضعیف تر

در شرایط ركود اقتصادى امكان كاهش مشترى و حتى ورشكستگى شبكه‌هاى تلویزیونى وجود دارد كه منجر به كاهش مبلغ پیشنهادى آنها و به تبع آن كاهش درآمد باشگاه‌ها مى‌شود.

بحران در بازار‌هاى مالى به شكل غیرمستقیم هم بر باشگاه‌ها اثرگذار است. كاهش قدرت خرید هواداران (مصرف‌كنندگان)، یكى از پیامد‌هاى بحران مالى است كه روى درآمدزایى باشگاه‌ها تاثیر مى‌گذارد.

به عقیده كارشناسان، در چنین شرایطى همه با احتیاط بیشتر پول خرج مى‌كنند و به دنبال راه هایی جدید براى پس‌انداز هستند. در این صورت مخارج مربوط به اوقات فراغت، از جمله هوادارى در فوتبال، ممكن است اولین بخشى باشد كه مصرف‌كننده در آن صرفه‌حویى مى‌كند.

این ممكن است باعث كاهش درآمد باشگاه از محل فروش اقلام تجارى هوادارى و كاهش فروش بلیت شود. از سوى دیگر، كاهش قدرت خرید باعث كاهش تعداد مشتریان شبكه‌هاى پولى تلویزیونى مى‌شود كه عمدتاً صاحبان اصلى حقوق پخش تلویزیونى لیگ‌هاى بزرگ هستند، و این باز روى درآمد باشگاه‌ها از محل فروش حق پخش اثر مى‌گذارد.

بحران مالى براى باشگاه‌هایى كه در مالكیت اشخاص هستند نیز مى‌تواند یك تهدید باشد. در این صورت، از آنجا كه سرمایه باشگاه از ثروت شخصى این افراد حاصل مى‌شود، اگر مشكلى پیش بیاید، فوتبال اولین قربانى خواهد بود.

این نوع مالكیت بیشتر در ایتالیا و انگلستان وجود دارد.

در میان چهار لیگ بزرگ فوتبال جهان، به نظر مى‌رسد بحران اقتصادى اخیر براى لیگ برتر انگلستان و سرى A ایتالیا، به دلیل ساختار متفاوت‌شان، تهدید بزرگ‌ترى نسبت به بوندس‌لیگاى آلمان و لالیگاى اسپانیا باشد.

انگلستان در تنگنا

در لیگ برتر انگلستان، به دلیل قوانین آزادى كه دارد، سرمایه‌گذارى‌هاى زیادى در سال‌هاى اخیر انجام شده است. به همین خاطر هم بحران مالى بیشتر از سایر كشورها دامن لیگ این كشور را گرفته است.

در پى این سرمایه‌گذارى‌ها و خریدارى باشگاه‌ها با سرمایه‌هاى شخصى، بدهى‌هاى سنگینى به بار آمده كه حالا در بحران مالى عواقب‌شان مشهودتر به نظر مى‌رسد. در واقع با این بحران بود كه توجه سران فوتبال جهان به مسائلى چون بدهى و نوع مالكیت باشگاه‌ها جلب شد.

اخیرا دیوید تریسمن رییس فدراسیون فوتبال انگلستان اعلام كرد كه بدهى باشگاه‌هاى انگلیسى به حدود سه میلیارد پوند رسیده كه یك سوم آن، حدود ۹۵۰ میلیون پوند به منچستر یونایتد، چلسى، آرسنال و لیورپول، چهار باشگاه بزرگ این كشور مربوط است.

این رشدى ۱۲ درصدى در بدهى‌ها را نشان مى‌دهد.

به دنبال آن، دیوید تیلر دبیر كل اتحادیه فوتبال اروپا در لندن هشدار داد باشگاه‌هایى كه بدهى‌هاى سنگین دارند، از شركت در رقابت‌هاى اروپایى محروم خواهند شد. او گفت كه یوفا مشغول تنظیم مقررات مالى مشخصى براى باشگاه‌هاست تا آنها را وادار كند كه منابع مالى خود را درست مدیریت كنند و بقاى خود را به خطر نیندازند.

اما به اعتقاد كارشناسان، براى بررسى وضعیت مالى باشگاه‌ها و اعطاى مجوز حضور در رقابت‌هاى اروپایى توسط یوفا، مكانیسم دقیقى باید طراحى شود كه نوع بدهى‌ها و توان باشگاه در بازپرداخت آنها را در نظر بگیرد. به عنوان مثال، میان بدهى‌ باشگاه‌هاى آرسنال و چلسى با بدهى‌هاى منچستر یونایتد و لیوپول تفاوت است.

تقریباً كل بدهى ۱۷۰ میلیون دلارى چلسى، به رومن آبراموویچ مالك باشگاه برمى‌گردد كه در بازیكنان گران قیمت سرمایه‌گذارى كرده است، و این وضعیت همانند آن است كه شخصى به خودش بدهكار باشد.

بدهى ۵۵۰ میلیون دلارى آرسنال نیز عمدتاً به دلیل ساخت استادیوم جدیدش است كه یك دارایى ملموس محسوب مى‌شود. این نوع بدهى نیز نباید مد نظر قرار بگیرد.

منچستریونایتد و لیورپول؛ نگران تر

دیمیتار برباتوف

آیا دیمیتار برباتوف آخرین خرید گران قیمت منچستریونایتد خواهد بود؟

مشكل اصلى، بدهى باشگاه‌هایى چون منچستر یونایتد و لیورپول است.

این بدهى‌ها بیشتر به این خاطر حاصل شده‌اند كه افرادى كه باشگاه را خریده‌اند، پول زیادى براى این كار قرض كرده‌ و بدهى را روى دوش باشگاه یا یك شركت وابسته به باشگاه که تامین منابع مالی باشگاه را بعهده دارد، گذاشته‌اند.

این بدهى براى خرید یك دارایى به وجود نیامده و تنها به خاطر اینكه خانواده گلیزر بتواند منچستر یونایتد را بخرد، به دست آمده است. حالا باشگاه باید سالانه ۶۰ میلیون دلار براى بازپرداخت آن هزینه كند.

پرداخت این مبلغ مادامى كه همانند فصل پیش باشگاه سودآور باشد مشكلى پیش نمى‌آورد، اما اگر این طور نباشد و بحران مالى فعلى روى درآمدهاى باشگاه تاثیر بگذارد، مشكل‌زا خواهد بود.

بدهى باشگاه لیورپول نیز با خریدارى آن توسط جورج جیلت و تام هیكس مشابه است.

این باشگاه به دلیل بحران مالى حتى برنامه‌هایش براى ساخت استادیوم جدید ۳۵۰ میلیون پوندى‌ خود را نیز فعلاً متوقف كرده است. ریك پرى، مدیر عامل لیورپول اعلام كرد كه ساخت این استادیوم تا زمانى كه اوضاع بهبود یابد ادامه نخواهد یافت.

طبق برنامه قرار بود ساخت این استادیوم ۶۰ هزار نفره تا آگوست ۲۰۱۱ تمام شده باشد.

در این میان این باشگاه قدیمى وست‌هام یونایتد بود كه آثار بحران مالى جهانى را بلافاصله حس كرد. مالك این باشگاه، بیورگولفور گودموندسون ایسلندى‌ست كه رییس و سهامدار عمده "لندس‌بانكى"، دومین بانك بزرگ ایسلند است.

این بانك یكى از بانك‌هایى بود كه در ایسلند در پى بحران مالى ورشكستگى خود را اعلام كرد و پس از آن توسط دولت خریدارى شد.

با ملى كردن �لندس‌بانكى� گودموندسون از ریاست بركنار شد و طبق برآوردها ۲۳۰ میلیون پوند از دست داد. با این وجود اسگیر فریدگیرسون، نایب رییس باشگاه در گفتگو با روزنامه �تایمز� اعلام كرد كه گودموندسون سرمایه‌اش را از باشگاه خارج نخواهد كرد، اما این اتفاقات سرمایه‌گذارى‌هاى باشگاه در این فصل را محدود خواهد كرد.

از جانفرانكو زولا، مدیر و سرمربى تیم خواسته شده تا ۱۰ بازیكن از تیم ۳۴ نفره‌اش كم كند. البته فریدگیرسون تضمین كرد كه بحران اقتصادى كشور ایسلند بر تعهدات بلندمدت او به وست‌هام تاثیر نخواهد گذاشت.

تهدید بزرگ براى ایتالیا

فوتبال ایتالیا

بحران مالی جهانی چشم اندازی نامشخص را برای فوتبال ایتالیا ایجاد کرده است


بحران بین‌المللى مالى، براى باشگاه‌هاى ایتالیا هم كه بدهى‌هاى سنگینى دارند، مى‌تواند اثرات شدیدى داشته باشد.

آدریانو گالیانى، نایب رییس باشگاه آث میلان چندى پیش گفت كه بحران مالى فوتبال ایتالیا را نیز در امان نخواهد گذاشت و او بیش از هر چیز بابت قرارداد با اسپانسرها و درآمدهاى تلویزیونى نگران است.

بدهى باشگاه‌هاى ایتالیا، بیشتر به خاطر ساخت استادیوم‌هاى جدید به جاى استادیوم‌هاى قدیمى و فرسوده‌شان است. اما ولخرجى باشگاه‌ها و مالكین جاه‌طلب‌شان هم در این بدهى‌ها بى‌تاثیر نیستند. همانند آنچه چند سال پیش در لاتزیو اتفاق افتاد و این باشگاه را تا آستانه ورشكستگى پیش برد.

بر اساس تحلیلى كه به تازگى منتشر شده، باشگاه‌هاى دسته اولى ایتالیا سالانه به طور متوسط از اسپانسر اصلى‌شان ۳.۹ میلیون یورو درآمد كسب مى‌كنند. كوچكترین كاهشى در این درآمد، تاثیر منفى زیادى روى بودجه باشگاه‌ها خواهد گذاشت.

به ویژه خودروسازان ایتالیا بیش از سایر صنایع اسپانسر باشگاه‌ها هستند، و آنها از كاهش تقاضا و سفارش خبر داده‌اند. شاخص سهام سهامداران اصلى مثل فیات براى یوونتوس و موسسه رسانه‌اى "مدیاست براى آث میلان نیز سقوط كرده است. باشگاه‌هاى كوچك‌تر قصد دارند بیشتر از هر چیز در دستمزد بازیكنان صرفه‌‌جویى كنند.

رئال و بارسا، با خیال آسوده

رئال مادرید

شاید رئال مادرید خیالی آسوده تر از دیگ رقبای اروپایی خود داشته باشد


در لیگ اسپانیا، دو باشگاه بزرگ رئال مادرید و اف‌ث بارسلونا از لحاظ درآمدزایى با سایر باشگاه‌ها قابل مقایسه نیستند. منابع درآمدى این باشگاه‌ها هم به گونه‌اى است كه اثرات بحران مالى را محدود مى‌كند.

رئال مادرید پردرآمدترین باشگاه جهان، به گفته خوزه آنخل سانچز مدیر عامل باشگاه، به لطف وضعیت مالى باثباتى كه دارد، تحت تاثیر بحران مالى جهانى قرار نگرفته است.

رئال فصل گذشته سود خالصى بالغ بر ۹۷ میلیون یورو داشت و براى سومین فصل پیاپى در رده‌بندى سالانه‌اى كه شركت مشاوره "دلوئت" در لندن منتشر مى‌كند، به عنوان پردرآمدترین باشگاه جهان انتخاب شد. قراردادى كه رئال با شركت "مدیاپرو" بابت فروش حق پخش تلویزیونى مسابقاتش بسته و سالانه ۱۵۷ میلیون یورو عاید این باشگاه مى‌كند، و همچنین قرارداد با كمپانى آدیداس براى تامین البسه ورزشى تیم، به این باشگاه اجازه مى‌دهد تا این بحران را بدون مشكل حادى پشت سر بگذارد.

بارسلونا، رقیب رئال نیز وضعیت پایدار مشابهى دارد. این باشگاه نیز براى فروش حقوق پخش تلویزیونى با شركت كاتالانى "مدیاپرو" قرارداد بسته است و سالانه تا سال ۲۰۱۳، ۱۴۴ میلیون یورو دریافت مى‌كند. كمپانى نایك نیز در قراداد جدیدى كه با بارسا بسته است، سالیانه ۳۷ میلیون یورو به این باشگاه مى‌پردازد. این دو قرارداد در مجموع ۴۰ درصد درآمدهاى بارسا در بودجه سالیانه‌اش را تشكیل مى‌دهند و در چند سال آینده به باشگاه براى برنامه‌ریزى امنیت مى‌دهند.

بر خلاف این دو باشگاه بزرگ، برخى دیگر از باشگاه‌هاى اسپانیا را خطر ورشكستگى تهدید مى‌كند. در این باشگاه‌ها فعالان بخش ساخت و ساز سرمایه‌گذارى كرده‌اند و از آنجا كه این بخش رونق سال‌هاى گذشته را پشت سر گذاشته و دچار ركود شده، بقاى باشگاه نیز به خطر افتاده است.

بوندس‌لیگا، سالم‌تر از بقیه


بوندس‌لیگاى آلمان، نسبت به سایر لیگ‌ها با خیال راحت‌ترى به بحران مالى جهان نگاه مى‌كند. ساختار فوتبال این كشور و منابع درآمدى باشگاه‌ها كه پایدارترند، باعث شده‌اند تا تلاطم‌هاى بازار مالى تاثیر كمترى بر وضعیت آنها داشته باشد.

بنا بر تحقیقى كه شركت تحقیقاتى "اشپورت+ماركت" انجام داده است، بخش مالى ۱۴ درصد اسپانسرهاى بوندس‌لیگا را تشكیل مى‌دهند.

بوندسلیگا

بوندسلیگا به ادامه حمایت تماشاگران پرشمار خود نیازمند خواهد بود

هارتموت زاستروف، مدیر �اشپورت+ماركت� به خبرگزارى آلمان گفت كه فوتبال آلمان و در كل ورزش آلمان به بانك‌ها وابسته نیستند. درآمد باشگاه‌هاى دسته اولى از محل اسپانسرها در سال گذشته حدود ۳۷۰ میلیون یورو بود كه ۵۰ میلیون آن از بخش مالى بدست آمد.

به اعتقاد آقاى زاستروف، حتى در صورتى كه ۵۰ درصد حامیان از بخش مالى هم بروند، باز مشكل خاصى پیش نخواهد آمد و به عنوان مثال ممنوعیت تبلیغات الكل براى ورزش آلمان، تاثیر به مراتب شدیدترى خواهد داشت.

در آلمان، به دلیل پخش زیاد مسابقات از شبكه‌هاى آزاد تلویزیونى (Free-TV) كه براى همه قابل مشاهده هستند، درآمد از محل اسپانسرینگ نسبت به سایر لیگ‌ها سهم بیشترى در كل درآمدها دارند. ضمن اینكه بوندس‌لیگا با متوسط حدود ۴۰ هزار تماشاگر در هر بازى، پرتماشاچى‌ترین لیگ اروپاست و از این لحاظ هم درآمد پایدارى دارد.

از نظر آقاى زاستروف، بحران مالى یك اثر معكوس هم مى‌تواند داشته باشد. او معتقد است كه بانك‌ها حالا قاعدتاً باید با بازاریابى خوب مشتریان‌شان را وادارند تا بیشتر پس‌انداز كنند. براى همین اسپانسرینگ در فوتبال و ورزش در كوتاه‌مدت و همین طور بلندمدت همچنان نقشى مركزى در آمیخته بازاریابى بانك‌ها خواهد داشت.نوشته شده توسط :aRSHIa
یکشنبه 5 آبان 1387-04:24 ق.ظ
نظرات() 

tadapox.wixsite.com
پنجشنبه 6 دی 1397 02:00 ب.ظ
buy sildenafil levitra and cialis
https://salemeds24.wixsite.com/amoxil generic amoxil online cheap
is it to take sildenafil without erectile
dysfunction
online amoxil
where to buy sildenafil cape town
http://viagrauga.com/
چهارشنبه 28 آذر 1397 11:24 ب.ظ
achat cialis sildenafil [url=http://viagrauga.com/]http://viagrauga.com[/url] tadalafil better than sildenafil
cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 02:31 ق.ظ
s http://www.cialisps.com/ buy generic cialis
genericky cialis diskuze
www.cialisps.com
http://thailandallhotel.com/?ChristianeP_Cialis_90243
دوشنبه 5 آذر 1397 01:32 ق.ظ
Sigh view am high up bang-up one-half to what. Sent recent held than fix
wherefore wife our. If an benediction construction steepest. Agreement distrusts mrs half-dozen heart satisfied.
Daytime blushes visitant last troupe previous keep chapter.
Believe declared come out expenses her concerns. No at indulging judgment of conviction exceptional insatiable knockabout prudence. Manoeuver
decent polish off others order eldest may exeter she. Possible totally unknowing supplied suffer
settling wedding recurred.
How do you get taller?
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:34 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I have consider your stuff prior to and
you are simply extremely wonderful. I really like what you've obtained
right here, certainly like what you're stating and the way
in which during which you are saying it.
You make it entertaining and you continue to care for to stay it sensible.
I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.
How we can increase our height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:36 ق.ظ
It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I want to suggest you few interesting things
or advice. Maybe you can write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 11:28 ب.ظ
Spot on with this write-up, I seriously believe that this website needs far more attention. I'll
probably be returning to read more, thanks for the information!
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 03:11 ب.ظ
Hurrah, that's what I was seeking for, what a stuff! present here at this webpage, thanks admin of this website.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 03:06 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site. He was totally right.
This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:11 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody?
This paragraph posted at this web site is really good.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر