تبلیغات
تواضع بی جا آخرین حد تكبر است - تاریخچه ای از اینترنت
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

تاریخچه ای از اینترنت

تاریخچه ای از اینترنت
اینترنت نتیجهٔ افکار و رویاهای عده ای  است که بر ارزش بالقوه کارآیی کامپیوتر در رد و بدل کردن اطلاعات تحقیقاتی و توسعه دانش در زمینه‌های اجتماعی، صنعتی و نظامی  از سالهای دهه ۱۹۶۰   آگاهی داشتند. در سال ۱۹۶۲ جی. سی. ای. لیکلیدر در دانشگاه ‌ام . آی. تی.(M.I.T) نخستین کسی بود که یک شبکهٔ اینترنتی را ارائه داد و در اواخر سال ۱۹۶۲ به آژانس پروژه‌های پیشرفته تحقیقا تی و دفاعی برای توسعه دادن اینترنت، دارپا DARPA) نقل مکان کرد. لئونارد کلاین راک، از ام. آ ی . تی. و بعد عضو یو. سی. ا ل. ای (.U.C.L.A) فرضیه ارسال داده‌ها  (packets)که اساس ارتباط اینترنتی است را ارائه داد.

در سال ۱۹۶۵، لورنس رابرت از دانشگاه ام. آ ی. تی. یک کامپیوتر در ماساچوست را از طریق خط تلفنی به یک کامپیوتر در کالیفرنیا متصل کرد. این کار امکان پذیر بودن ایجاد یک شبکه‌ ارتباطی را ثابت کرد ولی در عین حال نشان داد که مدار مخابراتی، برای اتصال شبکه‌های کا مپیوتری ناکافی است. او نظریه ارسال داده‌های کلا ین راک را ثابت کرد. رابرتس در سال ۱۹۶۶ به دارپا منتقل شد و نقشه ای  را برای آرپانت (ARPANET) گسترش داد. این افراد و افراد دیگری که در این مقاله نا شناخته خواهند بود  بنیا ن گزاران واقعی اینترنت هستند. نطفه اولیه اینترنت که پیش از این به عنوان آرپانت شناخته میشد در سال ۱۹۶۹ تحت قراردادی توسط آژانس پروژه‌های پیشرفتهٔ تحقیقاتی آرپا (ARPA) به وجود آمد و هسته تشکیل دهنده آن چهار کامپیوتر در چهار دانشگاه مختلف بود که یو.سی.ال.ای. ، استانفورد، یو.سی.اس.بی‌. و دانشگاه یوتا را به هم وصل کرد.


در دسامبر ۱۹۶۹، قراردادی به وسیلهٔ بی‌. بی‌. ان. در کمبریج و زیر نظر باب کان بسته شدکه به موجب آن تا ژوئن سال ۱۹۷۰ ام. آی. تی، هاروارد، بی‌. بی‌. ان. و شرکت توسعه‌ ای سیستم‌ها (اس. دی.سی.) در سانتا مونیکا به اینترنت متصل شدند. تا ژانویه سال ۱۹۷۱ استنفورد، لابراتوار لینکلن در ام. آی.تی،  کارنگی ملون، و کیس وسترن ریزرو  به این شبکه متصل شدند. در ظرف چندین ماه، ناسا، مایتر، بوروس ، و دانشگاه ایلینوی به شبکه اضافه شدند و بعد ها سازمان‌های بسیار دیگری به این مجموعه اضافه شد.

اینترنت طوری
طرح ریزی و ساخته شده بود که میتوانست ارتباط بین شبکه‌ها را حتی اگر بعضی از مکان‌های کامپیوتری تحت حملهٔ بمب اتمی قرار میگرفتند، حفظ کند. به این ترتیب که اگر مسیر‌ مستقیمی برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر‌ها در دسترس نبود، کامپیوترها می توانستند از طریق مسیرهای ثانوی با هم ارتباط بر قرار کنند. اینترنت ابتدا از سوی متخصصین کامپیوتر، مهندسان، دانشمندان، و کتاب داران در کتابخانه ها مورد استفاده قرار می گرفت. کامپیوتر وسیلهٔ ای نبود که مردم بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. در آن زمان کامپیوتر‌های شخصی در دفاتر و منازل وجود نداشتند و حتی کسی پیدا نمی‌شد که بتواند از چگونگی کاربرد آنها سر در آورد. متخصصین کامپیوتر، مهندسان، دانشمندان و کتاب داران باید کار کردن با سیستم پیچیدهٔ کامپیوتری را یاد میگرفتند.

در سال ۱۹۷۲ ایمیل در آرپانت به وسیلهٔ ری تاملینسون (Ray Tomlinson) در بی. بی‌. ان. درست شد. او از علامت @ که یکی از علامت‌های در دسترس روی ماشین تله تایپ بود استفاده کرد تا اسم و آدرس استفاده کننده اینترنت را به یکدیگر ربط دهد.

در سال ۱۹۷۲ زبان قراردادی تل نت نوشته شد و امکان دستیابی به کامپیوتر از راه دور فراهم شد. این سند  نخست به عنوان درخواست  Request for Comments-RFC منتشر شد. درخواست برای کامنت وسیله ای است برای تشریک مساعی بر روی پروژه های جمعی.  قرار داد اف. تی. پی‌، انتقال پرونده  بین دو کامپیوتر یا دو سایت کامپیوتری را  ممکن ساخت و سندش در سال ۱۹۷۳ منتشر شد و از آن در دسترس هرکس که قرارداد نامه اف. تی. پی را امضا میکرد قرار میگرفت.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ کتابداران شروع به اتوماتیزه کردن و در شبکه قرار دادن فهرست‌های خود به طور مستقل از آرپا کردند. کتابخانه مرکزی اوهایو در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ رهبری کل کتابخانه‌های اوهایو را بر عهده گرفت. در اواسط سال ۱۹۷۰، شرکای بیشتری از نیواینگلند گرفته تا ایالات غربی و مرکزی آمریکا به اوهایو پیوستند و یک شبکه ملی و بعد جهانی به وجود آوردند. کاتالوگ‌ها و فهرست‌های کامپیوتری کتابها که در اوایل کار مورد اسقبال  مردم  قرار نگرفته بود،  نخست از طریق تل نت، بر روی یک مدل مخصوصی از آی. بی‌.‌ام به اسم تی. ان. ۳۲۷۰، و  سپس از طریق شبکه اینترنتی در دسترس عموم قرار گرفتند.

از همان اوایل بوجود آمدن شبکه های اولیه اینترنتی، وجود یک سلسله قراردادها و استانداردهایی که بتواند امکانات جدیدی برای توسعه اینترنت را بوجود آورده و تسهیلاتی برای ارتباط برقرار کردن بین سیستم های مختلف فراهم آورد آشکار شد. در سالهای هفتاد میلادی، یکی از قراردادهای پیشنهادی ناظر بر نقل و انتقال بسته های اطلاعاتی به نام TCP/IP تدوین شد. معماری TCP/IP توسط باب کان Bob Kahn در B.B.N و بعد‌ها توسط وینت سرف  Vint serfو افراد دیگری توسعه پیدا کرد. در سال ۱۹۸۰در وزارت دفاع آمریکا نسخه کنترل شبکه ای، جای خود را به TCP/IP داد و در سال ۱۹۸۳، TCP/IP استفاده جهانی پیدا کرد.

 

در لابراتور‌های بل Bell نسخهٔ کپی یونیکس به یونیکس (UUCP) اختراع شد. در سال ۱۹۷۹، Usenet بر پایه UUCP شروع به کار کرد. گروه‌های خبر در اینترنت که به کاربران اجازه گفتگو و تشریک مساعی می داد تا بر روی یک موضوع تبادل نظر می کنند، وسیله‌ای برای ردو بدل اطلاعات در دنیا شدند. با وجود اینکه Usenet برای انتقال اطلاعات از TCP/IP استفاده نمیکند و به عنوان قسمتی از اینترنت شناخته نمی ‌شود، سیستم‌های یونیکس را در دنیا به هم وصل میکرد و سایت‌های اینترنتی از دسترس بودن این گروه‌های خبری استفاده میبردند و این مساله برای  ساختن شبکه های اجتماعی در اینترنت مهم بود.

 

به همین منوال بیت نت(Bitnet)  پردازنده‌های اصلی IBM  را در مراکز آموزشی و دانشگاه ها در تمام دنیا به هم وصل کرد و سرویس ایمیل را در سال ۱۹۸۱ شروع کرد. نرم افزار لیست سرو(Listserv)  برای ارتباط شبکه‌ای توسعه پیدا کرد. در عین حال بمنظور تسهیل ارتباط بین بیت نت و اینترنت تکنولوژی دروازه Gateway توسعه پیدا کرد و به این ترتیب امکان ردو بدل ایمیل به وجود آمد. لیست سرو و فرم‌های دیگری از ایمیل که یک عنصر اصلی دیگر در شبکه ارتباطی بودند ساخته شدند.

 

در سال ۱۹۸۶، بنیاد علوم جهانی (NSF) برروی تکنولوژی NSFNet سرمایه گذاری کرد. این بنیاد برای یک دهه عهده دار NSFNet شد و مقرراتی برای استفاده‌های غیر انتفاعی دولتی و تحقیقی به ثبت رساند. وقتی که دستورالعمل‌ها (پروتکل) برای ایمیل در زبان انتقال پرونده های الکترونیک یا اف تی پی (FTP) و تل نت (Telnet) استاندارد شدند، برای کاربران بالقوه ای که با الزامات تکنولوژی جدید آشنایی نداشتند یادگیری استفاده از شبکه ها آسان تر شد. در مقایسه با استانداردهای امروزی، بیست سال پیش استفاده از شبکه اینترنتی آسان نبود ولی استفاده از شبکه برای بسیاری از مردم به خصوص دانشجویان دانشگاه‌ها آسان تر شده بود.  بخش‌های دیگری دانشگاهی نظیر کتابخانه ها، بخش‌های کامپیوتری، فیزیک و مهندسی‌، راه‌هایی را برای استفاده از شبکه‌های کامپیوتر ی با هدف ارتباط با همکارانشان در دنیا و برای ردوبدل کردن پرونده‌ها و اطلاعات پیدا کردند.

 

قبلا به دلیل اینکه شمارهٔ سایت‌های اینترنتی کم بود، جستجو و دستیابی به اطلاعات مورد علاقه برای عموم آسانر بود. اما به مرور زمان به خاطر اینکه دانشگاه ها، سازمان‌ها و کتابخانه‌های بیشتری به اینترنت متصل شدند، این امر سخت تر شد و احتیاج به ابزار و وسیله‌های بیشتری بود تا اطلاعات در مورد دسترس را در فهرست های منظم و قابل استفاده جای دهد.

 

در سال ۱۹۸۹، نخستین تلاش برای فهرست دادن به اطلاعات اینترنتی، غیر از فهرست کردن کتابخانه‌ها به وسیلهٔ پیتر دوچPeter Deutsch و همکارانش در دانشگاه مک گیل(Mc Gill) در مانترآل کانادا با به وجود آوردن یک سیستم بایگانی در سایت FTP به اسم آرچی(Archie) انجام گرفت. این نرم افزار به طور متناوب به همهٔ سایت‌های FTP موجود دسترسی پیدا میکرد بطوریکه یک فهرست قابل جستجو به وجود ‌‌آورد. دستورالعمل برای جستجو در آرچی از یونیکس سرچشمه گرفت و برای رسیدن به هدف به اطلاعاتی از یونیکس لازم بود تا از آرچی با آخرین ظرفیتش برای این کار استفاده شود.

 

در همین زمان، بروستر کال Brewster Kahle که در شرکت ماشین‌های متفکر کار میکرد، وایس WAISَ را ارائه داد که میتوانست یک متن کاملی از پایگاه اطلاعاتی را فهرست بدهد و به جستجوی فایل‌های مورد درخواست امکان می داد. این امر باعث شد تا به سرعت نسخه‌های متفاوتی با درجات مختلفی از پیچیدگی و توانایی توسعه پیدا کردند و ساده‌ترین اینها در دسترس عموم قرار گرفت. در اوج این حرکت، ماشین‌ها و دستگاه های هوشمند به ۶۰۰ پایگاه اطلاعاتی در نقاط مختلف دنیا متصل شدند و همگی به وسیلهٔ وایس فهرست داده میشدند. این اطلاعات، در یک دستگاه کاملUSENET در قسمت سوالات پرسیده شده مکرر و نسخه‌های کاری کاغذی مانندRFC به وسیلهٔ برنامه‌هایی که استاندارد های اینترنت را توسعه میدهند قرار گرفتند. این نسخه ها مانند آرچی قابل فهم نبودند و احتیاج به تلاش زیادی برای یادگیری داشتند تا بتوانند به خوبی استفاده شوند.

 

پیتر اسکاتPeter Scott از دانشگاه سسکتچون Saskatchewan به ضرورت فراهم کردن اطلاعات درباره تمام فهرستهای کتاب خانه‌ها و همچنین اطلاعات دیگر موجود در شبکه پی برد و آن ها را در کاتالوگ هایتل نت Hytelnet جمع آوری کرد. این عمل یک مکان مشخص برای دسترسی به فهرست کتابخانه‌ها و بقیه اطلاعات قابل دسترسی با تل نت و چگونگی استفاده از آنها را به وجود آورد. پیتر اسکات این اطلاعات را برای سالها نگهداری کرد و در سال ۱۹۹۷ به اطلاعات شبکه‌ای با اضافه کردن HyWebCat فهرست داد.

 

در سال ۱۹۹۱، دانشگاه مینه سوتا، اولین مدل استفاده ساده اینترنتی‌ را گسترش داد. دانشگاه مینه سوتا سعی‌ کرد تا یک فهرست ساده برای دستیابی به پرونده های الکترونیکی (فایل) و اطلاعات موجود از طریق یک شبکه داخلی را به وجود آورد. مذاکراتی بین طرفدارن سیستم مرکزی و کسانی‌ که میخواستند سیستم‌های کوچکتر اطلاعاتی را ارائه دهند به وجود آمد. در ابتدا طرفداران سیستم مرکزی مباحثه را بردند ولی‌ وقتی‌ طرفداران سیستم‌های کوچکتر اعلام کردند که میتوانند یک نمونهٔ اولیه آزمایشی ارائه دهند، به آنها اجازه داده شد تا سیستم خود را به آزمایش بگذارند.

 

سیستم اینترنتی به اسم گوفر (Gopher) که از آرم لاکپشت طلایی دانشگاه مینه سوتا اقتباس شده بود شروع به کار کرد. طرز کار با سیستم گوفر به این ترتیب بود که برای انتخاب فهرست مورد نظر روی یک شماره کلیک میشد و یک کلمه تایپ میشد. زمانی‌ که دانشگاه نوادا در رینو سیستم جستجوگر فهرستی ورونیکا را توسعه داد، قابلیت استفاده از گوفر تسهیل پیدا کرد.

 

نام ورونیکا از حروف اول VERONICA - Very Easy Rodent Oriented Nationwide Index to Computerized Archives الهام گرفته شده بود. یک بسته الکترونیکی به نام عنکبوت به طرف فهرست گوفر می ‌‌خزید و شاخه‌های اطلاعاتی مختلف را جمع آوری و بعد به هم وصل میکرد. نرم افزار ورونیکا به حدی مشهور شده بود که ترافیک الکترونیکی در شبکه ها را به طرز فاحشی افزایش داد، و با وجود اینکه سایتهای  بسیاری با استفاده از ورونیکا توسعه پیدا کرده بودند، ولی بازهم متصل شدن به ورونیکا هنوز دشوار بود. بعد‌ها نرم افزار فهرستی متشابهی به اسم جاگ هد (JugHead) برای سایتها‌ توسعه پیدا کرد.

 

در سال ۱۹۸۹ یک اتفاق مهم دیگری در ساده ساختن اینترنت اتفاق افتاد. در کرن Cern، که یک لابراتور فیزیک هسته‌ای در اروپا است، شخصی‌ به نام تیم بی لی Tim B Lee و همکارانش روش جدیدی برای توزیع اطلاعات پیشنهاد کردند. این قرارداد در سال ۱۹۹۱ شبکه پهناور جهانی ‌(world wide web) نامیده شد که پایه و اساس نمایشی سایتهای اینترنتی که متن یک لینک را به متن دیگر وصل میکنند است. هر بار که یک نفر  لینکی را برای خواندن باز می‌کند، این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه درست کردن این سیستم قبل از گوفر شروع شده بود، مدت بیشتری طول کشید تا توسعه پیدا کند.

 

توسعه براوزر تصویری به اسم موزایک توسط مارک اندریسن (Marc Andreseen)و همکارانش در مرکز جهانی‌ کامپیوتر کاربردی قرار داد بالا را اعتلا بخشید. بعد‌ها اندریسن، مغز متفکر پنهانی کمپانی نت اسکیپ (Net Scape) شد که پیش از اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) شرکت میکروسافت موفق‌ترین برا وزر و سرور تصویری بود  را گسترش داد.

 

از آنجا که  بودجه اینترنت از طرف دولت تامین میشد، استفاده از اینترنت محدود به تحقیق، تدریس، و استفاده‌های دولتی بود. استفاده‌های تجاری از اینترنت مگر اینکه هدف‌های تحقیقی و تدریسی داشتند، ممنوع بود. این روش تا اوایل سال ۱۹۹۰ زمانی‌ که شبکه‌های تجاری مستقل شروع به کار کردند، ادامه پیدا کرد. بعد‌ها اطلاعات میتوانستند از یک مرکز تجاری از یک طرف کشور به مرکز تجاری دیگری در نقطه دیگری از کشور بدون ا نظر دولت ، منتقل شوند.

 

دلفی ‌(Delphi) اولین نرم افزار تجاری در جهان بود که دستیابی به اینترنت را برای مشترکانش با در دسترس قرار دادن آدرس ایمیل و سرویس اینترنتی کامل در نوامبر ۱۹۹۲ فراهم ساخت. در ماه مه سال ۱۹۹۵ وقتی‌ بنیاد جهانی‌ علوم از زیر حمایت اینترنت خارج شد و اینترنت به شبکه‌های تجاری متکی شد، محدودیت تجاری از اینترنت خاتمه پیدا کرد و شرکت هایی نظیر AOL و Prodigy, Compuserve به وجود آمدند. از آنجا که استفاده تجاری از اینترنت رفته رفته گسترش پیدا کرد و جلو تر موسسات آموزشی برای استفاده از اینترنت پول پرداخت میکردند، عدم حمایت و ضمانت بنیاد جهانی‌ علوم از اینترنت تاثیر محسوسی در هزینه اینترنت نداشت.

 

امروزه بنیاد جهانی‌ علوم از اینترنت برای استفاده در سازمان‌های فرهنگی‌ و در دانشگاه ها، مدارس و کتابخانه‌های دولتی و سازمان‌های تحقیقی حمایت می‌کند و این امر باعث افزایش استفاده کنندگان از اینترنت شده است. ورود همه جانبه ‌ مایکروسافت به بازار های مرورگر (براوزر)، سرور، و سرویس اینترنتی حرکت به طرف استفاده تجاری از اینترنت را تکمیل کرد.

 

ارائه ویندوز -۹۸ در ماه ژوئن ۱۹۹۸ همراه با مرورگر میکروسافت به روی کامپیوتر ، قصد بیل گیتس برای سرمایه گذاری در رشد دادن اینترنت را آشکار کرد. در این زمان پیشرفت هنگفت اینترنت که کسب و تجارت را وارد عرصه اینترنت کرده است، نیاز به پیداکردن مدل‌های مناسب اقتصادی را اشکارتر کرده است. سرویس‌های رایگان  که به وسیله تبلیغات حمایت میشوند، موقتا یک مقدار از هزینه اینترنت را به سود مشتری کاهش داده اند. سرویس‌هایی‌ مانند دلفی ‌(Delphi)، صفحه‌های شبکه‌ای مجانی‌ و اتاق‌های گفتگو را برای به وجود آوردن مجتمع‌های اینترنتی ارائه داده اند.

 

فروش کامپیوتری محصولاتی از قبیل کتاب، موزیک، و کامپیوتر به سرعت افزایش پیدا کردند ولی‌ سود ناشی‌ از فروش این محصولات هنوز به اندازه کافی سودمند نیست زیرا قیمت‌ها به آسانی در کامپیوتر مقایسه میشوند و همهٔ سایتها قابل اطمینان نیستند.

 

مدل‌های تجارتی که هر محصولی را برای هر سلیقه و نیازی را ارائه میدهند و همچنین حراجی ها، مدل‌های تجاری موفقی در اینترنت هستند.

 

اتصال تایم وارنرTime Warner به AOL بزرگترین ادغام اینترنتی در تاریخ بود که رشد تجارت اینترنتی را آشکار کرد. مسیر کنونی اینترنت به طرف توسعه سریع تر اتصال به اینترنت حرکت می‌کند.

 

تا چند سال پیش مودم‌ها K56 و تهیه کنندگانی که این مودم‌ها را حمایت میکردد رواج داشت. سپس تکنولوژی دی اس ال جای مودم ها را گرفت بطوریکه اکنو در جوامع غربی ارتباط از طریق مودم کاملا از دور خارج شده و دی اس ال و کابل رواج دارد. مودم از سرعت  کافی‌ برای انتقال فایل‌های صوتی و تصویری با کیفیت عالی‌ برخوردار نیست. در عین حال، با همه گیر شدن دی اس ال و کابل، تکنولوژی  فایوس ( FIOS ) نیز در حال گسترش است. در تکنولوژی فایوس، بسته های اطلاعاتی بر ر وی امواج نور سوار شده و با سرعت نور منتقل می شوند.

 

اینترنت بی‌ سیم در چند سال گذشته به سرعت رشد کرده است و مسافران به دنبال مکان‌هایی‌ برای اقامت میگردند که از تکنولوژی وای‌فای ‌ Wi-Fi برخوردارند تا بتوانند وقتی که از خانه دور هستند با سرعت بالا به اینترنت متصل شوند. بسیاری از فرودگاه ها، قهوه خانه ها، و هتل‌ها سرویس اینترنتی را به طور مجانی‌ برای مردم فراهم می‌‌کنند. رشد بعدی اینترنت، حرکت به طرف دستیابی به یک سیستم اینترنتی بی‌ سیم جهانی‌ است به طوری که در هر مکانی از دنیا قابل دستیابی باشد. مساله دیگری که بر روی کار طراحان اینترنتی تاثیر هنگفتی گذاشته است رشد وسیله‌های کوچک تری از قبیل تلفن های همرا، بلک بری، آیفون و آی پد است که همگی به اینترنت وصل میشوند.

 

صفحه‌های کوچک تر، کامپیوتر‌های شخصی‌ جیبی‌، تلفن‌های هوشمند، بازی‌های کامپیوتری و حتی جی پی‌ اس اکنون میتوانند به شبکه اینترنتی وصل شوند و اطلاعات مورد نیاز هر کاربری را در دسترس وی قرار دهند.


نوشته شده توسط :aRSHIa
یکشنبه 5 آبان 1387-05:41 ق.ظ
نظرات() 

deseo
چهارشنبه 30 مرداد 1398 07:22 ق.ظ
The author is known by historical past of the of Patsy Gold thought you
can create is not her birth name. My house is now co and
won't ever move. To climb may be the hobby she will never stop doing.
Meter reading is what she does for a living. If you want
to find more check out my website: http://traitementimpuissance2017.ovh/deseo.html
click here
شنبه 26 مرداد 1398 06:58 ق.ظ
Hello it's me, I am also visiting this web site on a regular basis, this website is genuinely nice and the
visitors are truly sharing fastidious thoughts.
hipertrofia o que e
سه شنبه 22 مرداد 1398 03:54 ق.ظ
DIABO- Vamos com o objetivo de Desordem bolar outra conselho.
Luniesse Skin Cream - Fight Aging From The Inside Out! | Special Offer
چهارشنبه 16 مرداد 1398 01:29 ق.ظ
You made some good points there. I did a search on the
subject and found most guys will consent with your website.
Activator Pro Muscle Review
سه شنبه 15 مرداد 1398 09:05 ق.ظ
You ought to be a part of a contest for one of the finest sites on the internet.
I'm going to recommend this site!
Sexy2Call
جمعه 11 مرداد 1398 07:32 ب.ظ
Sexy2call Quick search and have the most recent results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Trying to find escort girls? Discrete apartments?
Make a quick search by region
http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/blacklatte.html
جمعه 11 مرداد 1398 05:18 ق.ظ
Hello lover. Let me introduce myself. I'm Jaime Kehoe but I am
like people today use my full url. For years she's lived in Montana but her husband wants them to
cart. Software developing is how I support our family and the salary recently
been really meeting. What his as well as him love is
to play baseball but he's thinking on starting something beginner.
My wife and I maintain a website. You'll probably decide to investigate for yourself here:
http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/blacklatte.html
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/chocolate-slim-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
جمعه 11 مرداد 1398 02:47 ق.ظ
Nice to meet you, i am Jaime and my wife doesn't are pleased
at mostly. Montana is her birth place but she might have to flex one day or another.

In her professional life she's a human resources officer and
he or she will not change it anytime inside the.
The thing I adore most kit cars but I've not made
funds with who's. He's not godd at design nevertheless, you
might to help check his website: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/chocolate-slim-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/sliminazer-recenzja-i-opinie-dzialanie-cena-i-gdzie-kupic/
جمعه 11 مرداد 1398 12:54 ق.ظ
Dianne precisely what her husband loves to call her but large
number of misspell getting this done. He is really fond of going to fitness these days he has time try on issues.

For years I have been living in New York and in no way move.
Software developing is what he does but he's already signed another
certain. Check out my website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/sliminazer-recenzja-i-opinie-dzialanie-cena-i-gdzie-kupic/
http://supplements-for-body-builders.com/armostrax.html
جمعه 11 مرداد 1398 12:26 ق.ظ
They call the author Patsy and she believes seems quite
reputable. For years I have been living in New York.
It's not a common thing but what she likes doing is ballet and now she has time for
taking on new things. Software developing already been my normal work for a short
while. If you want to garner more information check out my website: http://supplements-for-body-builders.com/armostrax.html
http://prodotti-anti-caduta.eu/foligain.html
جمعه 11 مرداد 1398 12:08 ق.ظ
Let me first begin with introducing my own self. My name is Mallie Magdaleno and I totally love this recognize.
He is really fond of horse riding but he's thinking on starting a new generation. His
family lives in Littleton. Data processing has been my day job for
a despite the fact that. See what's new in my little website here: http://prodotti-anti-caduta.eu/foligain.html
http://seven-pride.com/fr/steroide-anabolisant-achat.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 02:14 ب.ظ
Dianne is what her husband loves to call her but people always misspell the application. Software developing is what he is doing but
he's already taken another particular. He is really fond of going to
fitness an awesome model . he has time acquire on issues.
For years I've been living in New York and in no way move.

Check out my website here: http://seven-pride.com/fr/steroide-anabolisant-achat.html
http://produits-contre-la-calvitie.eu/rogaine.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 05:21 ق.ظ
Greetings. The author's name is Eddie Amaral and the man totally digs
that name. For years she's lived in Montana but she might have move
one day or still another. What he really enjoys doing is to
recover badges and this man is wanting make it a occupational.
Auditing is what she does for an income but she plans on changing
the following. Check out her website here: http://produits-contre-la-calvitie.eu/rogaine.html
http://produits-contre-la-calvitie.eu/foligain.html
چهارشنبه 9 مرداد 1398 11:51 ب.ظ
Hello. Let me introduce the author. His name is Santiago.
The thing I adore most flower arranging but Not able to make it my profession really.
Some time ago he chose to stay in Delaware. He
is currently a bookkeeper. Check out my website here: http://produits-contre-la-calvitie.eu/foligain.html
cooking 4 life
دوشنبه 7 مرداد 1398 07:57 ق.ظ
Great site you have here but I was wanting to
know if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article?
I'd really love to be a part of community where I can get feedback from other knowledgeable
people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
Thanks!
underweight
دوشنبه 7 مرداد 1398 12:48 ق.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one!
It's on a entirely different topic but it has pretty much the same
page layout and design. Outstanding choice of colors!
camera hải nam tphcm
یکشنبه 6 مرداد 1398 09:14 ب.ظ
Appreciating the time and energy you put into your blog and in depth information you provide.
It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material.
Fantastic read! I've saved your site and I'm adding your RSS
feeds to my Google account.
וילות להשכרה בצפון
یکشنبه 6 مرداد 1398 11:37 ق.ظ
cheers a lot this web site can be proper along with informal
buy links now online
شنبه 5 مرداد 1398 02:23 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really
something that I think I would never understand.

It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your
next post, I will try to get the hang of it!
לופטים
پنجشنبه 3 مرداد 1398 04:54 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in a few minutes
a villa rented by city, several different rooms lofts and villas.
Be impressed by the photos and information that the
site has to present you. The website is a center for every body the ads while in the field, bachelorette party?
Have fun with someone who leaves Israel?
Regardless of what the reason you must rent a villa for the two event or merely
friends recreation well suited for any age. The site is also
the midst of rooms because of the hour, which is definitely another subject,
for lovers who are trying to find an expensive room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.
It doesn't matter what you are looking at, the 0LOFT website constitutes a
find you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/revolyn-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
پنجشنبه 3 مرداد 1398 01:44 ق.ظ
The name of the writer is Kristy Magdaleno but people always misspell it.
He used to be unemployed but now he is definitely an accounting officer.
New York is the we've lived for years but I will have to get in each and every year or more than one.
The favorite hobby on her and her kids intending to fitness and now she has time to be able to
on new things. He's been doing his website for some time
now. Have a look here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/revolyn-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 08:57 ب.ظ
The author is known by title of Patsy Gold although it is not her birth name.
My house is now co and by no means move. Meter reading is what she does for money.
To climb may be the hobby she might never stop doing.
If you want to recognize more check out my website:
http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/sliminazer.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:54 ب.ظ
Santiago is the I'm called and my girlfriend doesn't similar things can harm at every bit.
For years she's been working the interviewer and she or he will
not change it anytime today. Fishing is actually of elements he loves most.

I've always loved living in colorado. My wife and I maintain a website.
You may decide to examine it here: http://brucia-grassi-efficace-it.eu/sliminazer.html
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/chocolateslim.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:52 ب.ظ
Hello dear visitor. I'm Jaime. For years I have been living
in Montana and my parents live the nearby. To solve puzzles is the hobby she is going to never stop
doing. Dispatching is what he does for a living and he'll almost not change
it anytime shortly. See what's new on her website here: http://brucia-grassi-efficace-it.eu/chocolateslim.html
http://na-zmarszczki.eu/Vichy-Liftactiv-Collagen-Specialist.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 05:28 ب.ظ
Hello dear visitor. I'm Jaime. For years I have been living in Montana and my parents live in close
proximty of. To solve puzzles is the hobby she's going to never stop doing.

Dispatching is what he does for a living and man not transform
anytime almost immediately. See what's new on her website here: http://na-zmarszczki.eu/Vichy-Liftactiv-Collagen-Specialist.html
http://productos-para-la-alopecia.eu/
چهارشنبه 2 مرداد 1398 05:04 ب.ظ
Hello. Let me introduce writer. His name is Santiago.
Some time ago he chose to live a life in De.
He is currently a bookkeeper. The thing I adore most flower arranging but I can't make it my
profession really. Check out my website here: http://productos-para-la-alopecia.eu/
http://seven-pride.com/de/tabletten-zum-muskelaufbau.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 02:05 ق.ظ
Santiago happens when I'm called and my partner doesn't like it at many of.
Fishing most likely of stuff he loves most. I've always
loved living in colorado. For years she's been working the interviewer and he or
she will not change it anytime promptly. My wife and I conserve a website.
You may decide to examine it here: http://seven-pride.com/de/tabletten-zum-muskelaufbau.html
http://supplements-for-body-builders.com/anabolic-rx24.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 10:41 ب.ظ
Santiago is his name and he totally digs that
logo. She used to be able to unemployed even so he is often a
data processing officer. Delaware is the only place he's been residing in. The favorite hobby for my children and me
is to get together badges however can't to become my profession really.
He's not godd at design but you'll probably decide to to check his website: http://supplements-for-body-builders.com/anabolic-rx24.html
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/idealica.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 09:26 ب.ظ
The writer's name is Jaime. What I love doing is kit cars and now
i'm trying to make money with it. Dispatching is what he totally does.
My wife so i chose to reside Montana. He's not godd at design but place want to evaluate his website:
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/idealica.html
http://produit-efficace-pour-maigrir.eu/
سه شنبه 1 مرداد 1398 09:08 ب.ظ
Greetings. Allow me to start by telling you the author's name - Rico and he totally digs
that make. Data processing is how I support my as well as family the salary has been really gratifying.

Montana is where I've always been living.
The favorite hobby for my kids and me is to resolve puzzles but i can't create my
profession really. Check out my website here: http://produit-efficace-pour-maigrir.eu/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30